  • VS-30CPQ140PBF
VS-30CPQ140PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-30CPQ140PBF
HK JDW NO:
884-VS-30CPQ140PBF
Package:
TO-247-3
Datasheet:
VS-30CPQ140PBF
Step5Bar-code shipping tag
VS-30CPQ140PBF
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 140V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 15A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Output Current-Max
    15A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    140V
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    140V
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AC
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    1000A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Reverse Current-Max
    100μA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)