  • VS-40CPQ080PBF
VS-40CPQ080PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-40CPQ080PBF
HK JDW NO:
884-VS-40CPQ080PBF
Package:
TO-247-3
Datasheet:
VS-40CPQ080PBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-40CPQ080PBF
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.25mA @ 80V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    770mV @ 20A
  • Forward Current
    40A
  • Max Reverse Leakage Current
    1.25mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    2.95kA
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    910mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    80V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1.25mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    80V
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AC
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    2.95kA
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Natural Thermal Resistance
    0.24 °C/W