  • VS-42CTQ030STRLHM3
VS-42CTQ030STRLHM3
advertisement
Manufacturer No:
VS-42CTQ030STRLHM3
HK JDW NO:
884-VS-42CTQ030STRLHM3
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Step5Bar-code shipping tag
VS-42CTQ030STRLHM3
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3mA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    480mV @ 20A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    360A