  • VS-47CTQ020-1PBF
VS-47CTQ020-1PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-47CTQ020-1PBF
HK JDW NO:
884-VS-47CTQ020-1PBF
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
VS-47CTQ020-1PBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-47CTQ020-1PBF
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    47CTQ020
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3mA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    450mV @ 20A
  • Forward Current
    40A
  • Max Reverse Leakage Current
    3mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    1kA
  • Application
    HIGH POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    20V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    3mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    20V