  • VS-60APF02-M3
VS-60APF02-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-60APF02-M3
HK JDW NO:
884-VS-60APF02-M3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
VS-60APF02-M3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-60APF02-M3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 60A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Application
    FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    200V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    60A