  • VS-60CTQ150-N3
VS-60CTQ150-N3
advertisement
Manufacturer No:
VS-60CTQ150-N3
HK JDW NO:
884-VS-60CTQ150-N3
Package:
TO-220-3
Datasheet:
VS-60CTQ150-N3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-60CTQ150-N3
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    75μA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.09V @ 60A
  • Forward Current
    30A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Max Reverse Voltage (DC)
    150V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    75μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    150V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    710A
  • Height
    9.02mm
  • Length
    10.66mm
  • Width
    4.82mm