  • VS-61CTQ040-N3
VS-61CTQ040-N3
advertisement
Manufacturer No:
VS-61CTQ040-N3
HK JDW NO:
884-VS-61CTQ040-N3
Package:
TO-220-3
Datasheet:
VS-61CTQ040-N3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-61CTQ040-N3
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Number of Phases
    1
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    2600A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Reverse Current-Max
    1000μA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    570mV @ 30A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C