  • VS-80CPQ020PBF
VS-80CPQ020PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-80CPQ020PBF
HK JDW NO:
884-VS-80CPQ020PBF
Package:
TO-247-3
Datasheet:
VS-80CPQ020PBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-80CPQ020PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5.5mA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    460mV @ 40A
  • Forward Current
    40A
  • Max Reverse Leakage Current
    5.5mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    2.2kA
  • Forward Voltage
    320mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    20V
  • Average Rectified Current
    40A
  • Peak Reverse Current
    5.5mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    20V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    2.2kA
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
  • Natural Thermal Resistance
    0.25 °C/W
  • Height
    20.7mm
  • Length
    15.87mm
  • Width
    5.31mm