  • VS-81CNQ040ASMPBF
VS-81CNQ040ASMPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-81CNQ040ASMPBF
HK JDW NO:
884-VS-81CNQ040ASMPBF
Package:
D-61-8-SM
Datasheet:
VS-81CNQ040ASMPBF
Step5Bar-code shipping tag
VS-81CNQ040ASMPBF
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    D-61-8-SM
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW LEAKAGE CURRENT
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5mA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    600mV @ 40A
  • Forward Current
    80A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Application
    HIGH POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    40A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    500μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V