  • VS-85HF60
VS-85HF60
advertisement
Manufacturer No:
VS-85HF60
HK JDW NO:
884-VS-85HF60
Package:
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet:
VS-85HF60
Step5Bar-code shipping tag
VS-85HF60
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VS-85HF60.
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    DO-203AB, DO-5, Stud
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    180°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    SOLDER LUG
  • JESD-30 Code
    O-MUPM-D1
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    9mA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 267A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    85A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~180°C
  • Max Surge Current
    1.8kA
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    85A
  • Number of Phases
  • Reverse Recovery Time
    500 ns
  • Peak Reverse Current
    9mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1.8kA
  • Reverse Voltage
    600V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    1.369kA
  • Natural Thermal Resistance
    0.25 °C/W
  • Height
    17.35mm
  • Length
    36.5mm