  • VS-ENQ030L120S
VS-ENQ030L120S
advertisement
Manufacturer No:
VS-ENQ030L120S
HK JDW NO:
884-VS-ENQ030L120S
Package:
EMIPAK-1B
Datasheet:
VS-ENQ030L120S
Description:
IGBT 1200V 61A 216W EMIPAK-1B
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-ENQ030L120S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    45 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    EMIPAK-1B
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    216W
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Configuration
    Three Level Inverter
  • Power - Max
    216W
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.52V
  • Max Collector Current
    61A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    230μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    3.34nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.52V @ 15V, 30A
  • IGBT Type
    Trench
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    3.34nF @ 30V