  • VS-EPU6006L-M3
VS-EPU6006L-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-EPU6006L-M3
HK JDW NO:
884-VS-EPU6006L-M3
Package:
TO-247-2
Datasheet:
Description:
DIODE GEN PURP 600V 30A TO247-2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-EPU6006L-M3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2017
  • Series
    FRED Pt®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    30μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2V @ 30A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Output Current-Max
    60A
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    45 ns
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    600A