  • VS-HFA25TB60SPBF
VS-HFA25TB60SPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-HFA25TB60SPBF
HK JDW NO:
884-VS-HFA25TB60SPBF
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-HFA25TB60SPBF
Step5Bar-code shipping tag
VS-HFA25TB60SPBF
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    HEXFRED®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    HFA25TB60
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 25A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    25A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    225A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Current - Average Rectified (Io)
    25A DC
  • Forward Voltage
    2V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    25A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    75 ns
  • Peak Reverse Current
    20μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    225A
  • Reverse Voltage
    600V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    225A
  • Recovery Time
    75 ns
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.67mm
  • Width
    9.65mm