  • VS-HFA30TA60CPBF
VS-HFA30TA60CPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-HFA30TA60CPBF
HK JDW NO:
884-VS-HFA30TA60CPBF
Package:
TO-220-3
Datasheet:
VS-HFA30TA60CPBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-HFA30TA60CPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-220AB
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    HEXFRED®
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Base Part Number
    HFA30TA60C
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 600V
  • Power Dissipation
    74W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 15A
  • Forward Current
    30A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    150A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A DC
  • Forward Voltage
    2V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Reverse Recovery Time
    60 ns
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    150A
  • Reverse Voltage
    600V
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    150A
  • Recovery Time
    60 ns
  • Height
    15.24mm
  • Length
    10.4902mm
  • Width
    4.6482mm