  • VS-SD600R16PC
VS-SD600R16PC
advertisement
Manufacturer No:
VS-SD600R16PC
HK JDW NO:
884-VS-SD600R16PC
Package:
B-8
Datasheet:
VS-SD600R16PC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-SD600R16PC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2007
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    180°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    HIGH CURRENT CABLE
  • JESD-30 Code
    O-CUPM-H1
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    35mA @ 1600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.31V @ 1500A
  • Forward Current
    600A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~180°C
  • Max Surge Current
    13.6kA
  • Application
    HIGH VOLTAGE HIGH POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1600V
  • Forward Voltage
    1.13V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.6kV
  • Average Rectified Current
    600A
  • Number of Phases
  • Peak Reverse Current
    35mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    13.6kA
  • Reverse Voltage
    1.6kV
  • Natural Thermal Resistance
    0.04 °C/W