  • VS-SD800C24L
VS-SD800C24L
advertisement
Manufacturer No:
VS-SD800C24L
HK JDW NO:
884-VS-SD800C24L
Package:
DO-200AB, B-PUK
Datasheet:
VS-SD800C24L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-SD800C24L
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Clamp On
  • Package / Case
    DO-200AB, B-PUK
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    SD800C*L
  • JESD-30 Code
    O-CEDB-N2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50mA @ 2400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.66V @ 2000A
  • Forward Current
    1.18kA
  • Max Surge Current
    14.24kA
  • Output Current-Max
    1180A
  • Application
    HIGH VOLTAGE HIGH POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    2400V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1180A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    2.4kV
  • Average Rectified Current
    1.18kA
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    50mA
  • Reverse Voltage
    2.4kV