  • VS-ST1200C12K1
VS-ST1200C12K1
advertisement
Manufacturer No:
VS-ST1200C12K1
HK JDW NO:
884-VS-ST1200C12K1
Package:
TO-200AC, K-PUK, A-24
Datasheet:
VS-ST1200C12K1
Step5Bar-code shipping tag
VS-ST1200C12K1
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    TO-200AC, K-PUK, A-24
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • RMS Current (Irms)
    3.08kA
  • Hold Current
    600mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    25700A 26900A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    3080A
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    1650A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.73V
  • Current - Off State (Max)
    100mA