  • VS-ST180S12P0VPBF
VS-ST180S12P0VPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-ST180S12P0VPBF
HK JDW NO:
884-VS-ST180S12P0VPBF
Package:
TO-209AB, TO-93-4, Stud
Datasheet:
VS-ST180S12P0VPBF
Purchasing and Inquiry
VS-ST180S12P0VPBF Overview
A RMS current describes the average strength of a current, disregarding its direction, and its RMS current (Irms) is 314A.There is no maximum repetitive reverse voltage for this device, as it has no maximum repetitive reverse voltage (Vrrm).During the 'ON' state, the holding current (hypostatic) can be 600mA, as it is the minimum current which must pass through a circuit for it to stay in the 'on' state.
VS-ST180S12P0VPBF Features
its RMS current (Irms) is 314A
its current can be 600mA
VS-ST180S12P0VPBF Applications
  • Uninterruptable power supplies
  • Wind mill
  • Battery charges
  • Lighting control
  • Motor starters
  • Welders
  • DC motor control and drives
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Heat and temperature control
  • Power converters
Step5Bar-code shipping tag
VS-ST180S12P0VPBF
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    TO-209AB, TO-93-4, Stud
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ST180S
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • RMS Current (Irms)
    314A
  • Hold Current
    600mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    5000A 5230A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    200A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.75V
  • Current - Off State (Max)
    30mA