  • VS-ST230S04P1VPBF
VS-ST230S04P1VPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-ST230S04P1VPBF
HK JDW NO:
884-VS-ST230S04P1VPBF
Package:
TO-209AB, TO-93-4, Stud
Datasheet:
VS-ST230S04P1VPBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-ST230S04P1VPBF
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    TO-209AB, TO-93-4, Stud
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    400V
  • RMS Current (Irms)
    360A
  • Hold Current
    600mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    400V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    4800A 5000A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA
  • Leakage Current (Max)
    30mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    230A
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    5970 A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.55V
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    500V/us
  • Current - Off State (Max)
    30mA