  • VS-STPS40L45CW-N3
VS-STPS40L45CW-N3
advertisement
Manufacturer No:
VS-STPS40L45CW-N3
HK JDW NO:
884-VS-STPS40L45CW-N3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
VS-STPS40L45CW-N3
Step5Bar-code shipping tag
VS-STPS40L45CW-N3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STPS40L45C
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.5mA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    530mV @ 20A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    20A