  • VS-T40HF10
VS-T40HF10
advertisement
Manufacturer No:
VS-T40HF10
HK JDW NO:
884-VS-T40HF10
Package:
D-55 T-Module
Datasheet:
VS-T40HF10
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-T40HF10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    D-55 T-Module
  • Number of Pins
    55
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    UL APPROVED
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    40A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    15mA @ 100V
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    40A
  • Max Surge Current
    600A
  • Application
    HIGH VOLTAGE POWER
  • Forward Voltage
    1.3V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    40A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    15mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    600A
  • Reverse Voltage
    100V
  • Length
    41mm
  • Width
    27mm