  • VS-VSKC250-08PBF
VS-VSKC250-08PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-VSKC250-08PBF
HK JDW NO:
884-VS-VSKC250-08PBF
Package:
INT-A-Pak
Datasheet:
VS-VSKC250-08PBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-VSKC250-08PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    INT-A-Pak
  • Weight
    499.858792g
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    130°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    250A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X3
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50mA @ 800V
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Application
    HIGH VOLTAGE POWER
  • Circuit Type
    Diodes
  • Max Reverse Voltage (DC)
    800V
  • Average Rectified Current
    125A
  • Number of Phases
    1
  • RMS Current (Irms)
    393A
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    7345A
  • Forward Voltage-Max
    1.29V