  • VS-VSKC91/16
VS-VSKC91/16
advertisement
Manufacturer No:
VS-VSKC91/16
HK JDW NO:
884-VS-VSKC91/16
Package:
ADD-A-PAK (3)
Datasheet:
VS-VSKC91/16
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-VSKC91/16
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Package / Case
    ADD-A-PAK (3)
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Published
    2016
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Current Rating
    100A
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10mA @ 1600V
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    100A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Application
    HIGH VOLTAGE POWER
  • Circuit Type
    Diodes
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1600V
  • Forward Voltage
    1.55V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.6kV
  • Average Rectified Current
    50A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    10mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV
  • RMS Current (Irms)
    157A