  • VS-VSKD250-12PBF
VS-VSKD250-12PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-VSKD250-12PBF
HK JDW NO:
884-VS-VSKD250-12PBF
Package:
3-MAGN-A-PAK™
Datasheet:
VS-VSKD250-12PBF
Step5Bar-code shipping tag
VS-VSKD250-12PBF
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    250A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50mA @ 1200V
  • Forward Current
    250A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Circuit Type
    Diodes
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    125A
  • Peak Reverse Current
    50mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • RMS Current (Irms)
    393A
  • Diode Configuration
    1 Pair Series Connection
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    7.345kA
  • Height
    52mm
  • Length
    115mm
  • Width
    50mm