  • VS-VSKD270-08PBF
VS-VSKD270-08PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-VSKD270-08PBF
HK JDW NO:
884-VS-VSKD270-08PBF
Package:
3-MAGN-A-PAK™
Datasheet:
VS-VSKD270-08PBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-VSKD270-08PBF
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    3-MAGN-A-PAK™
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Published
    2013
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, UL APPROVED
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    270A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X3
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50mA @ 800V
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Application
    HIGH VOLTAGE POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    800V
  • Average Rectified Current
    135A
  • Number of Phases
    1
  • RMS Current (Irms)
    424A
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    9340A
  • Forward Voltage-Max
    1.48V