  • VS-VSKDS440/030
VS-VSKDS440/030
advertisement
Manufacturer No:
VS-VSKDS440/030
HK JDW NO:
884-VS-VSKDS440/030
Package:
ADD-A-PAK (3)
Datasheet:
VS-VSKDS440/030
Step5Bar-code shipping tag
VS-VSKDS440/030
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Package / Case
    ADD-A-PAK (3)
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, UL APPROVED
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20mA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    680mV @ 220A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    220A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    110A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    20mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V