  • VS-VSKH162/16PBF
VS-VSKH162/16PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-VSKH162/16PBF
HK JDW NO:
884-VS-VSKH162/16PBF
Package:
INT-A-PAK (3 + 4)
Datasheet:
VS-VSKH162/16PBF
Description:
SCR Modules 1600 Volt 160 Amp
Step5Bar-code shipping tag
VS-VSKH162/16PBF
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Package / Case
    INT-A-PAK (3 + 4)
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Published
    2012
    EAR99
  • Current Rating
    160A
  • Circuit Type
    Diodes
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV
  • RMS Current (Irms)
    355A
  • Hold Current
    200mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    4870A 5100A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    200mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    355A