  • VS-VSKH170-12PBF
VS-VSKH170-12PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-VSKH170-12PBF
HK JDW NO:
884-VS-VSKH170-12PBF
Package:
MAGN-A-PAK (3)
Datasheet:
VS-VSKH170-12PBF
Description:
MODULE DIODE 170A MAGN-A-PAK
Step5Bar-code shipping tag
VS-VSKH170-12PBF
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Package / Case
    MAGN-A-PAK (3)
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C TJ
  • Published
    2012
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    170A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Circuit Type
    SCR
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • RMS Current (Irms)
    377A
  • Hold Current
    500mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    400V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    5100A 5350A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    500mA