  • VS-VSKT162/14PBF
VS-VSKT162/14PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-VSKT162/14PBF
HK JDW NO:
884-VS-VSKT162/14PBF
Package:
INT-A-PAK (3)
Datasheet:
VS-VSKT162/14PBF
Description:
MOD PH CTRL 1400V 160A INT-A-PAK
Step5Bar-code shipping tag
VS-VSKT162/14PBF
  • Package / Case
    INT-A-PAK (3)
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Published
    2012
  • Current Rating
    160A
  • Circuit Type
    Thyristors
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.4kV
  • RMS Current (Irms)
    355A
  • Hold Current
    200mA
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    4870A 5100A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    200mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    355A
  • Structure
    Series Connection - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes
    2 SCRs
  • Height
    30mm
  • Length
    94mm
  • Width
    35mm