  • VSKCL240-25S30
VSKCL240-25S30
advertisement
Manufacturer No:
VSKCL240-25S30
HK JDW NO:
884-VSKCL240-25S30
Package:
3-MAGN-A-PAK™
Datasheet:
VSKCL240-25S30
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VSKCL240-25S30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    3-MAGN-A-PAK™
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    KCL240
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50mA @ 2500V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.75V @ 800A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Surge Current
    7.85kA
  • Application
    FAST RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    2500V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    2.5kV
  • Average Rectified Current
    240A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    3 μs
  • Peak Reverse Current
    50mA
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    7850A
  • Reverse Voltage
    2.5kV