  • VSKD250-12
VSKD250-12
advertisement
Manufacturer No:
VSKD250-12
HK JDW NO:
884-VSKD250-12
Package:
3-MAGN-A-PAK™
Datasheet:
VSKD250-12
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VSKD250-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    3-MAGN-A-PAK™
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    MAGN-A-PAK®
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    KD250
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50mA @ 1200V
  • Max Surge Current
    7.345kA
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    250A
  • Forward Voltage
    1.29V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    250A
  • Peak Reverse Current
    50mA
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    7.345kA
  • Reverse Voltage
    1.2kV