  • VSKJ250-16
VSKJ250-16
advertisement
Manufacturer No:
VSKJ250-16
HK JDW NO:
884-VSKJ250-16
Package:
3-MAGN-A-PAK™
Datasheet:
VSKJ250-16
Step5Bar-code shipping tag
VSKJ250-16
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    3-MAGN-A-PAK™
  • Supplier Device Package
    MAGN-A-PAK®
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50mA @ 1600V
  • Max Surge Current
    7.345kA
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    250A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.6kV
  • Average Rectified Current
    250A
  • Peak Reverse Current
    50mA
  • Reverse Voltage
    1.6kV