  • VSKL170-14D20
VSKL170-14D20
advertisement
Manufacturer No:
VSKL170-14D20
HK JDW NO:
884-VSKL170-14D20
Package:
3-MAGN-A-PAK™
Datasheet:
Description:
SCR 1400-2000V 170A MAGN-A-PAK
Step5Bar-code shipping tag
VSKL170-14D20
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    3-MAGN-A-PAK™
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    130°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current Rating
    170A
  • Base Part Number
    KL170
  • Circuit Type
    SCR
  • RMS Current (Irms)
    377A
  • Hold Current
    500mA
  • Voltage - Off State
    1.4kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    5100A 5350A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    500mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    377A
  • Structure
    Series Connection - SCR/Diode
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    170A