  • VTM48EF060T040A00
VTM48EF060T040A00
advertisement
Manufacturer No:
VTM48EF060T040A00
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-VTM48EF060T040A00
Package:
Module
Datasheet:
VTM48EF060T040A00
Description:
CONVERT DC/DC VTM 6V 40A SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VTM48EF060T040A00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Series
    VI Chip® VTM®
  • Size / Dimension
    1.28Lx0.87W x 0.26 H 32.5mmx22.0mmx6.7mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    60
  • Type
    Voltage Transformation Module
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    240W
  • Max Power Dissipation
    240W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    48V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-T60
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    96%
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Voltage - Input (Max)
    55V
  • Max Output Current
    40A
  • Voltage - Output 1
    6V
  • Voltage - Input (Min)
    26V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    55V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    26V
  • Height
    6.604mm
  • Length
    32.5mm
  • Width
    22mm