  • VUB116-16NO1
VUB116-16NO1
advertisement
Manufacturer No:
VUB116-16NO1
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-VUB116-16NO1
Package:
E2
Datasheet:
VUB116-16NO1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VUB116-16NO1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    E2
  • Number of Pins
    11
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    11
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VUB
  • Pin Count
    19
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    Three Phase (Braking)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.76V @ 30A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Current - Average Rectified (Io)
    116A
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    95A
  • Power Dissipation-Max (Abs)
    380W
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.6kV
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • VCEsat-Max
    3.5 V