  • VUE130-06NO7
VUE130-06NO7
advertisement
Manufacturer No:
VUE130-06NO7
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-VUE130-06NO7
Package:
ECO-PAC2
Datasheet:
VUE130-06NO7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VUE130-06NO7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ECO-PAC2
  • Number of Pins
    7
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VUE
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    BRIDGE, 6 ELEMENTS
  • Diode Type
    Three Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.04V @ 60A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    100μA
  • Max Surge Current
    600A
  • Forward Voltage
    2.04V
  • Average Rectified Current
    130A
  • Number of Phases
    3
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    640A
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    555A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    600V
  • Height
    9mm
  • Length
    51mm
  • Width
    34.3mm