  • VUO25-12NO8
VUO25-12NO8
advertisement
Manufacturer No:
VUO25-12NO8
HK JDW NO:
401-VUO25-12NO8
Package:
5-Square, FO-B
Datasheet:
VUO25-12NO8
Step5Bar-code shipping tag
VUO25-12NO8
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    QC Terminal
  • Package / Case
    5-Square, FO-B
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Terminal Form
    SOLDER LUG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VUO25
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 1200V
  • Power Dissipation
    15W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.2V @ 150A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    25A
  • Max Reverse Leakage Current
    1.5mA
  • Max Surge Current
    380A
  • Forward Voltage
    2.2V
  • Average Rectified Current
    25A
  • Number of Phases
    3
  • Peak Reverse Current
    300μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    400A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    400A
  • Height
    10mm
  • Length
    28.5mm
  • Width
    28.5mm