  • VVZ24-16IO1
VVZ24-16IO1
advertisement
Manufacturer No:
VVZ24-16IO1
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-VVZ24-16IO1
Package:
KAMM
Datasheet:
VVZ24-16IO1
Description:
RECT BRIDGE 3PH 27A 1600V KAMM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VVZ24-16IO1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    3
  • Configuration
    3 PHASE BRIDGE, HALF-CONTROLLED, COMMON CATHODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Circuit Type
    SCR
  • Forward Voltage
    1.45V
  • Average Rectified Current
    27A
  • Peak Reverse Current
    5mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV
  • RMS Current (Irms)
    16A
  • Hold Current
    100mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.6kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    300A 320A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    65mA
  • On-State Current-Max
    21000A
  • Structure
    Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1600V
  • Leakage Current (Max)
    0.3mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    21A
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    330 A
  • Number of SCRs, Diodes
    3 SCRs, 3 Diodes
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    KAMM
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    SILVER
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    27A