  • VY1101K31Y5SQ63V0
VY1101K31Y5SQ63V0
advertisement
Manufacturer No:
VY1101K31Y5SQ63V0
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-VY1101K31Y5SQ63V0
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
VY1101K31Y5SQ63V0
Purchasing and Inquiry
VY1101K31Y5SQ63V0 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm.Ceramic capacitor also has a RATED AC VOLTAGE (V): 500 characteristic.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Y5S.With a voltage of 250V, it can operate.10mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
VY1101K31Y5SQ63V0 Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
with Y5S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V
VY1101K31Y5SQ63V0 Applications
There are a lot of Vishay BC Components VY1101K31Y5SQ63V0 applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
VY1101K31Y5SQ63V0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    VY1
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5S
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    30mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5S
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Thickness
    5mm