  • VY1102M35Y5UG6UV0
VY1102M35Y5UG6UV0
advertisement
Manufacturer No:
VY1102M35Y5UG6UV0
HK JDW NO:
886-VY1102M35Y5UG6UV0
Datasheet:
VY1102M35Y5UG6UV0
Description:
VY1 1000pF 760VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 20779
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
VY1102M35Y5UG6UV0
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.354Dia 9.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    760VAC
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Depth
    5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Dielectric
    Y5U
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5U
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    3520
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    250V
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    9mm