  • VY2101K29Y5SS63V5
VY2101K29Y5SS63V5
advertisement
Manufacturer No:
VY2101K29Y5SS63V5
HK JDW NO:
886-VY2101K29Y5SS63V5
Datasheet:
VY2101K29Y5SS63V5
Description:
VY2 100pF 440VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5S 0.295Dia 7.50mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
VY2101K29Y5SS63V5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    VY2
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    Y5S
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Ceramic
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Capacitance
    100pF
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Dielectric
    Y5S
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm