  • VY2682M59Y5US63V0
VY2682M59Y5US63V0
advertisement
Manufacturer No:
VY2682M59Y5US63V0
HK JDW NO:
886-VY2682M59Y5US63V0
Datasheet:
VY2682M59Y5US63V0
Purchasing and Inquiry
VY2682M59Y5US63V0 Overview
Ceramic capacitor is 0.571Dia 14.50mm in size/dimension for this device.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is Y5U E.Ceramic capacitor runs on voltage of 330V - Rated DC.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
VY2682M59Y5US63V0 Features
a size/dimension of 0.571Dia 14.50mm
with Y5U E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 330V
VY2682M59Y5US63V0 Applications
There are a lot of Vishay BC Components VY2682M59Y5US63V0 applications of ceramic capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
VY2682M59Y5US63V0
  • Size / Dimension
    0.571Dia 14.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Composition
  • Capacitance
    6800pF
  • Voltage - Rated DC
    330V
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    10mm
  • Dielectric
    Y5U
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5U
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    X1, Y2
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C