  • W29C020CP90B
W29C020CP90B
advertisement
Manufacturer No:
W29C020CP90B
Manufacturer:
Winbond Electronics
HK JDW NO:
888-W29C020CP90B
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
W29C020CP90B
Description:
5V V 32 Pin Memory IC 13.97mm mm
Quantity:
In Stock : 19272
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
W29C020CP90B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    HARDWARE AND SOFTWARE DATA PROTECTION; 20-YEARS DATA RETENTION
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    90GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    32
  • JESD-30 Code
    R-PQCC-J32
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    2Mb 256K x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Supply Current-Max
    0.05mA
  • Access Time
    90ns
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    256KX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10ms
  • Standby Current-Max
    0.0001A
  • Memory Density
    2097152 bit
  • Programming Voltage
    5V
  • Endurance
    10000 Write/Erase Cycles
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    10ms
  • Data Polling
    YES
  • Toggle Bit
  • Command User Interface
    NO
  • Number of Sectors/Size
    111
  • Sector Size
    8K240K8K
  • Boot Block
    BOTTOM/TOP
  • Length
    13.97mm
  • Height Seated (Max)
    3.56mm
  • Width
    11.43mm