  • W58-XB1A4A-12
W58-XB1A4A-12
advertisement
Manufacturer No:
W58-XB1A4A-12
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-W58-XB1A4A-12
Package:
Datasheet:
W58-XB1A4A-12
Description:
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
W58-XB1A4A-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    42.499989g
  • Published
    2010
  • Series
    W58
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Color
    White
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Current Rating
    12A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    UL
  • Actuator Type
    Push to Reset
  • Operating Supply Voltage
    250V
  • ELV
    Non-Compliant
  • Number of Poles
    1
  • Breaker Type
    Thermal
  • Height
    34.93mm
  • Length
    34.93mm
  • Width
    16.76mm