  • W9751G6KB-18
W9751G6KB-18
advertisement
Manufacturer No:
W9751G6KB-18
Manufacturer:
Winbond Electronics
HK JDW NO:
888-W9751G6KB-18
Package:
84-TFBGA
Datasheet:
W9751G6KB-18
Description:
Surface Mount 84 Pin Memory IC 512 Mb kb 12.5mm mm 200mA mA
Quantity:
In Stock : 8824
Step5Bar-code shipping tag
W9751G6KB-18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    84
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    512Mb 32M x 16
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    200mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    533MHz
  • Access Time
    350ps
  • Memory Format
    DRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    32MX16
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    15ns
  • Address Bus Width
    15b
  • Density
    512 Mb
  • Standby Current-Max
    0.008A
  • Max Frequency
    1.066GHz
  • I/O Type
    COMMON
  • Refresh Cycles
    8192
  • Sequential Burst Length
    48
  • Interleaved Burst Length
    48
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    12.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    84-TFBGA
  • Number of Pins
    84
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2016
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    AUTO/SELF REFRESH
  • HTS Code
  • Technology
    SDRAM - DDR2
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V