  • WA1G024S101UA
WA1G024S101UA
advertisement
Manufacturer No:
WA1G024S101UA
HK JDW NO:
384-WA1G024S101UA
Package:
Datasheet:
Description:
POT 100 OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WA1G024S101UA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    W
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Resistance
    100Ohm
  • Composition
    Conductive Plastic
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    1/4-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Rotation
    295°
  • Size - Body
    Round - 0.500Diax0.469L 12.70mmx11.91mm
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.375 9.53mm