  • WC16P332-16GM
WC16P332-16GM
advertisement
Manufacturer No:
WC16P332-16GM
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-WC16P332-16GM
Package:
Datasheet:
Description:
Microcontroller 132 Pin 5V
Quantity:
In Stock : 16519
Step5Bar-code shipping tag
WC16P332-16GM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    132
  • Packaging
    Bulk
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    132
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • Interface
    SCI, SPI, UART
  • Power Dissipation-Max
    455mW
  • Number of I/O
    31
  • RAM Size
    2kB
  • Memory Type
    ROMless
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    16MHz
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Address Bus Width
    24
  • Height Seated (Max)
    4mm