  • WFH330L27RJ
WFH330L27RJ
advertisement
Manufacturer No:
WFH330L27RJ
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-WFH330L27RJ
Package:
Radial, Rectangular Case
Datasheet:
WFH330L27RJ
Description:
FIXED RESISTOR 27Ohm, ±5%, 1.2kV, 330W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WFH330L27RJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Rectangular Case
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~220°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    WFH
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    11.024Lx2.008W 280.00mmx51.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    27Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    1.2kV
  • Additional Feature
    RATED POWER WITH HEAT SINK: 330W, RATED AC VOLTAGE: 1200V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    330W
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Max Power Dissipation
    330W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    12.5984mm
  • Height Seated (Max)
    0.496 12.60mm