  • WKP152MCPEH0KR
WKP152MCPEH0KR
advertisement
Manufacturer No:
WKP152MCPEH0KR
HK JDW NO:
886-WKP152MCPEH0KR
Datasheet:
WKP152MCPEH0KR
Description:
WKP 1500pF 760VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.472Dia 12.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
WKP152MCPEH0KR
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
    WKP
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.472Dia 12.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Voltage - Rated
    760VAC
  • Capacitance
    1500pF
  • Depth
    6mm
  • Lead Pitch
    12.5mm
  • Dielectric
    K4000
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    4724
  • Lead Style
    Straight
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    500V
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm
  • Length
    12mm