  • WKP221MCPED0KR
WKP221MCPED0KR
advertisement
Manufacturer No:
WKP221MCPED0KR
HK JDW NO:
886-WKP221MCPED0KR
Datasheet:
WKP221MCPED0KR
Description:
WKP 220pF 760VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5T 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
WKP221MCPED0KR
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5T
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    760VAC
  • Additional Feature
    CLASS X1/Y1, RATED AC VOLTAGE(V): 500-760, STANDARD: IEC-60384-14
  • HTS Code
  • Capacitance
    220pF
  • Depth
    6mm
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Lead Pitch
    12.5mm
  • Dielectric
    K2000
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    3224
  • Lead Style
    Straight
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    760V
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    8mm